Alışveriş Siteleri Nasıl Para Kazanıyor

Günümüzde her iki kişiden birisi internetten mal veya hizmet satın almakta veya kiralamaktadır. Milyonlarca kişinin her gün ziyaret ettiği bu alışveriş sitelerinde ayakkabıdan ev tekstiline, bisikletten otomobile her şeyi elimizdeki bilgisayar veya telefon üzerinden bulmak ve satın almak mümkün. Peki, bize bu hizmeti sağlayan alışveriş siteleri nasıl para kazanıyor?
 
Kendi Ürünlerini Satma veya Kiralama
 
Özellikle hizmet sektöründe yer alan firmalar kendi ürünlerini satarak veya kiralayarak gelir elde etmektedir. Uçak/tiyatro bileti satma, oto kiralama, evlere yemek servisi gibi hizmetler bu gelir kaynaklarının bazılarıdır. Kendi siteleri üzerinden bu hizmeti sağlamayı tercih eden işletmelerin yanı sıra çeşitli uygulamalar veya web siteleri aracılığıyla bu hizmetleri sağlayan işletmeler de mevcuttur


 
Satıcı Komisyonları
 
Birçok alışveriş sitesi kendi ürünlerini satmak yerine e-ticaret yapmak isteyen işletmelere pazar yeri açarak gelir elde etmektedir. Satıcılar, sattıkları her ürün başına komisyon ödemektedir. Ürün başı komisyon almak yerine aylık, yıllık pazar yeri ücreti alan alışveriş siteleri de vardır.


 
Reklam Gelirleri
 
Günde yüz binlerce ziyaretçisi olan alışveriş siteleri reklam vermek isteyen işletmelerin öncelikli tercihleri arasına girmiştir. Alıcı ile satıcıyı bir araya getirmeyi hedefleyen alışveriş sitelerinin tek gelir kaynağı reklam olabilmektedir. 


 
  Ticari Anlaşmalar
 
Alışveriş siteleri, yaptıkları ticari anlaşmalar sonucu müşterilerine indirim kuponu, çekiliş biletleri verebilmektedir. Ayrıca çeşitli ürünlerde büyük fırsat indirimleri gibi ticari anlaşmalar da yapabilmektedir.
 
Ticari Depolar
 
Ülkemizde henüz yaygınlaşmamış olsa da özellikle Avrupa ve Amerika’da alışveriş sitelerine ait ticari depolar vardır. Satıcılar ürünlerini bu depolara göndererek satış yapabilmektedirler. Bu depolar satıcıların daha düşük maliyetlerle ticaret yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Ticari depolar paketleme, kargo gönderme ve iade kargoları alma gibi hizmetler de vermektedir


 
Büyük İndirim Günleri
 
Yılın belli dönemlerinde alışveriş siteleri indirim günleri düzenlemektedir. Ziyaretçi sayısının yüz binlerden milyonlara ulaştığı bu günler alışveriş siteleri için en büyük gelir kaynağıdır. Yılsonu, sevgililer günü, anneler günü, babalar günü gibi özel günler veya dünyada “Black Friday” olarak geçen ancak ülkemizdeki adıyla “Muhteşem Cuma” şeklinde isimlendirilen özel zamanları kapsayan zamanlarda bu indirimler uygulanmaktadır.

www.gelirlerim.com

By admin

Türkiye'nin gelir sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »